مراقبت‌های پس از عمل جراحی شانه

مراقبت‌های پس از عمل جراحی شانه, دکتر امید شریفی
فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  مراقبت‌های پس از عمل جراحی شانه

  زمانی که بیماران عملی انجام می‌دهند، به‌دلیل شرایط ویژه‌ای که دارند باید به مراقبت‌های پس از عمل جراحی شانه توجه داشته باشند تا منجر به تسریع روند بهبودی شود. گاهی اوقات توجه نکردن به توصیه‌های پزشک در خصوص مراقبت‌های پس از عمل، می‌تواند در نتیجه درمان تاثیرگذار باشد.
  اگر به تازگی عمل تعویض مفصل شانه را انجام داده‌اید یا قصد انجام عمل را دارید، بهتر است این مقاله را مطالعه نمایید تا اطلاعات کافی در خصوص مراقبت‌های پس از درمان داشته باشید.

  حرکتی در شانه خود انجام ندهید

  پس از جراحی، شانه شما کاملا بسته می‌شود. توصیه ما به شما این است که پس از جراحی، از اسلینگ استفاده کنید تا حرکات در این قسمت از بدن محدود شود. زمانی که در حال پیاده‌روی هستید یا در بین جمع زیادی از افراد قرار دارید، باید حتما از اسلینگ استفاده کنید. هنگام خواب نیز توصیه می‌شود برای حفاظت از دست از این نوع آویز دست استفاده شود تا با مشکلی روبه‌رو نشوید.
  مواقعی که باید اسلینگ یا آویز دست خود را در بیاورید:

  • هنگام حمام رفتن
  • لباس پوشیدن
  • هنگام انجام تمریناتی جهت بازگشت حرکات شانه
  مشاهده مقاله
  چهار تمرین ورزشی درد ناحیه قوزک پا

  به‌طور کلی باید مدتی، دست آویز را در بیاورید و کمی دست خود خم و صاف کنید.
  مراقبت‌های پس از عمل جراحی شانه, دکتر امید شریفی

  رژیم غذایی پس از عمل جراحی شانه

  در روزها ابتدایی پس از جراحی بهتر است از غذاهای سبک استفاده کنید. زمانی که حال بهتری داشتید، می‌توانید همانند گذشته رژیم غذایی خود را داشته باشید. گاهی ممکن است مصرف داروهای ضد درد منجر به یبوست شود، در این مواقع از ملین استفاده کنید.
  علاوه بر این، می‌توانید جهت برطرف کردن یبوست مایعات زیادی بنوشید و از مواد غذایی مانند میوه، سبزیجات و غلات کامل که حاوی فیبر هستند، مصرف کنید.

  نحوه کنترل درد پس از جراحی 

  هنگام ترخیص از بیمارستان پزشک داروهایی را برای شما تجویز خواهد کرد که باید طبق تجویز مصرف کنید. طی سه روز اول پس از جراحی به بیمار توصیه می‌شود که از کمپرس سرد یا یخ بر قسمت مورد نظر استفاده کند. پس از سه روز، سه تا پنج بار در روز روی شانه خود به‌خصوص قبل از خواب، یخ بگذارید.
  نکته‌ای که در این باره باید به آن توجه داشته باشید، این است که بین یخ و پوست خود پارچه یا حوله‌ای ضخیم قرار دهید تا یخ با پوست تماس مستقیمی نداشته باشد.

  مشاهده مقاله
  کیست گانگلیون؛ توده غیر سرطانی

  مراقبت از زخم پس از عمل

  • پس از اتمام جراحی، بهترین متخصص ارتوپدی در کرج پانسمانی روی قسمت جراحی شده خواهد گذاشت. تا ویزیت بعدی به پانسمان دست نزنید. پزشک در صورت لزوم پانسمان را خواهد برداشت.
  • تا حد امکان سعی کنید که قسمت جراحی شده خیس نشود و کاملا خشک بماند. پس از برداشتن پانسمان می‌توانید با رعایت نکات بهداشتی به حمام بروید.
  • تا چهار هفته پس از جراحی، زخم نباید در معرض مستقیم آفتاب قرار بگیرد.
  • اگر در جلوی شانه یا در امتداد دو عضله خود کبودی مشاهده می‌کنید، طبیعی است. به این جهت که خونریزی داخلی خفیفی در حین عمل ایجاد شده است.

  مواقعی که باید در ۵ روز ابتدایی به پزشک مراجعه کنید

  اگر در ۵ روز ابتدایی پس از عمل هر یک از علائم را مشاهده کردید، باید به پزشک مراجعه کنید:

  • تب
  • تورم
  • قرمزی و خارج شدن ترشحاتی از برش ایجاد شده
  • قرمزی در اطراف برش در حال گسترش باشد.
  مشاهده مقاله
  علت درد ساق پا

  مراقبت‌های پس از عمل جراحی شانه, دکتر امید شریفی

  نحوه خوابیدن پس از جراحی شانه

  خوابیدن تا یک الی دو هفته پس از جراحی ممکن است کمی سخت باشد. بسیاری از افراد حتی هنگامی که صاف به پشت می‌خوابند، درد بیشتری در قسمت شانه خود احساس می‌کنند.
  هنگام خوابیدن بهتر است یک بالشت را زیر آرنج خود قرار دهید تا بازوی شما کمی از زمین فاصله داشته باشد، همچنین هنگام خواب باید از اسلینگ استفاده کنید.

  رانندگی پس از عمل 

  در صورتی که در مرحله‌ای از بهبودی قرار دارید که از اسلینگ استفاده می‌کنید یا نیاز به استفاده از داروهای مسکن دارید، باید از رانندگی کردن خودداری کنید.
  حداقل تا اولین ویزیت پس از عمل صبر کرده و رانندگی نکنید. زمانی که دیگر نیاز به داروهای مسکن و استفاده از اسلینگ را نداشتید، با خیال راحت رانندگی کنید.

  انجام فیزیوتراپی جهت تسریع روند بهبود پس از عمل جراحی

  در اغلب مواقع بیماران باید فیزیوتراپی یک روز پس از جراحی آغاز کنند. تحت نظر فیزیوتراپیست حرکات مخصوص شانه را انجام خواهید داد. همچنین ممکن است حرکاتی به شما آموزش داده شود تا در خانه انجام دهید.

  تماس مطب کرج
  مسیریابی مطب کرج
  دریافت نوبت آنلاین
  تماس مطب فردیس
  مسیریابی مطب فردیس
  پیمایش به بالا