اتصال غیر طبیعی استخوان های پا

اتصال غیر طبیعی استخوان های پا, دکتر امید شریفی
فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  اتصال غیر طبیعی استخوان های پا

  چسبیده بودن استخوان های مچ پا تارسال (tarsal coalition)

  در زمان جنینی در ابتدا استخوان های مچ پا به هم متصل هستند ولی بعد از مدتی از هم جدا شده و بصورت استخوان های مستقلی درمیایند.

  اتصال غیر طبیعی استخوان های پا, دکتر امید شریفی

  در صورت جدا نشدن این استخوان ها از هم بیماری مادرزادی ایجاد می شود که به آن چسبیده بودن استخوان های مچ پا (tarsal coalition) میگویند. ممکن است استخوان های پاشنه و ناویکولر به هم چسبیده باشند و یا امکان دارد این اتصال در بین استخوان های پاشنه و تالوس باشد. این اتصال حرکات مفصل زیر تالوس را محدود کرده و منجر به درد و بدشکلی پا می شود.

  تارسال (Tarsal Coalition) چیست؟

  تارسال (Tarsal Coalition) عبارت است اتصال غیر طبیعی دو یا بیشتر از دو استخوان های پا به یکدیگر. استخوان های مبتلا که به آنها استخوان های تارسال گفته می شود در قسمت خلفی پا و پاشنه قرار دارند و این اتصال غیر طبیعی باعث صافی کف پای غیر قابل انعطاف و شدید می شود.

  مشاهده مقاله
  زانو درد در بارداری

  اگر چه اتصال غیر طبیعی اغلب در زمان تولد وجود دارد، کودکان معمولا تا اوایل نوجوانی نشانه ای بروز نمی دهند. به تدریج پا غیر قابل انعطاف و دردناک می شود و فعالیت های فیزیکی روزمره دشوار می گردند.

  در بسیاری از کودکان مبتلا علایم با درمان های ساده ای نظیر استفاده از ارتوزها و فیزیوتراپی از بین می روند. اگر کودک علائم شدیدی داشته باشد که به درمان های ساده جواب ندهند و با فعالیت های روزمره ی وی تداخل کنند ممکن است جراحی توصیه گردد.

  علائم اتصال غیر طبیعی استخوان های پا

  – درد و سفتی پاها. درد معمولا پایین تر از مچ پا اطراف نیمه ی میانی یا خلفی پا ایجاد می شود.

  – صافی غیر قابل انعطاف کف پا که راه رفتن روی سطوح ناهموار را دشوار می سازد. بیمار ممکن است برای جبران فقدان حرکت در پا، مچ پا را بیش از اندازه ی نرمال بچرخاند که این امر سبب پیچ خوردگی مکرر مچ پا میشود

  مشاهده مقاله
  کورتون و پوکی استخوان

  – افزایش درد یا لنگش با افزایش میزان فعالیت.

  علت اتصال غیر طبیعی استخوان های پا

  اتصال غیر طبیعی زمانی رخ می دهد که دو استخوان به داخل یکدیگر رشد کرده توسط یک پل استخوانی یا غضروفی یا بافت همبند قوی به هم وصل می شوند. این پل را اغلب میله (bar) می نامند که می تواند بخش کوچک یا بزرگی از فضای مفصل را در برگیرد.

  دو محلی که به طور شایعتر از همه دچار می شوند عبارتند از بین استخوانهای کالکانئوس و ناویکولر یا بین استخوان های تالوس و کالکانئوس اما سایر مفاصل هم می توانند مبتلا شوند.

  تماس مطب کرج
  مسیریابی مطب کرج
  دریافت نوبت آنلاین
  تماس مطب فردیس
  مسیریابی مطب فردیس
  پیمایش به بالا