نرمی استخوان چیست؟

نرمی استخوان چیست؟, دکتر امید شریفی
فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  نرمی استخوان چیست؟

  نرمی استخوان یا راشیتیسم نوعی اختلال اسکلتی است که به دلیل کمبود ویتامین D، کلسیم یا فسفات ایجاد می‌شود. تأمین کافی این مواد مغذی برای رشد استخوان‌های قوی و سالم مهم است. افراد مبتلا به نرمی استخوان معمولاً دارای استخوان‌های ضعیف و نرم، کوتاه‌قدی و کمبود رشد و در موارد شدید دچار تغییر شکل اسکلت بدن هستند.

  افزودن ویتامین D یا کلسیم به رژیم غذایی، به‌طورکلی مشکلات استخوانی مرتبط با نرمی استخوان را اصلاح می‌کند. به‌همین‌دلیل از سال ۱۹۴۰ به بعد، کشورهای پیشرفته توانستند با عرضه مواد غذایی غنی شده با ویتامین D مانند غلات، این بیماری را ریشه‌کن کنند

  اصولاً کودکان بیشتر از بزرگسالان در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند زیرا بدن آن‌ها هنوز درحال‌رشد است. به‌همین‌دلیل نرمی استخوان بیشتر در نوزادان و کودکان ۶ تا ۳۶ ماه دیده می‌شود. معمولاً کودکانی که در مناطقی با نور آفتاب کم زندگی می‌کنند، بیشتر گیاه مصرف می‌کنند و یا از محصولات لبنی استفاده نمی‌کنند بیشتر در معرض خطر هستند. در برخی موارد، این بیماری ارثی است.

  مشاهده مقاله
  بیماری پاژه استخوان چیست

  علائم نرمی استخوان

  ۱- تأخیر در رشد طبیعی
  ۲- کوتاهی قد
  ۳- تأخیر در مهارت‌های حرکتی
  ۴- احساس درد در ستون فقرات، لگن، بازوها و پاها
  ۵- ضعف عضلانی و گرفتگی عضلات
  ۶- شکستگی بی‌دلیل استخوان
  ۷- تغییر شکل دندان‌ها
  ۸- تأخیر در تشکیل دندان‌ها
  ۹- ایجاد سوراخ روی مینای دندان
  ۱۰- آبسه

  علل نرمی استخوان

  کمبود ویتامین D

  بدن کودک شما برای جذب کلسیم و فسفر از غذاها، به ویتامین D نیاز دارد. اگر بدن کودک شما به اندازه کافی ویتامین D دریافت نکند یا بدن وی در استفاده صحیح از ویتامین D دچار مشکل شود، ممکن است نرمی استخوان ایجاد شود.

  عوامل ژنتیکی

  برخی از انواع نرمی استخوان در اثر یک بیماری ژنتیکی بروز می‌کنند.

  تماس مطب کرج
  مسیریابی مطب کرج
  دریافت نوبت آنلاین
  تماس مطب فردیس
  مسیریابی مطب فردیس
  پیمایش به بالا