علت زانو درد ناگهانی

علت زانو درد ناگهانی, دکتر امید شریفی
فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  علت زانو درد ناگهانی

  اگر مشغول فعالیت‌های روزمره خود هستید و دچار زانو درد ناگهانی می‌شوید، تشخیص اینکه چه عواملی در ایجاد درد نقش دارد، امری دشوار است.
  زانو مفصل پیچیده‌ای است که قسمت‌های محرک زیادی دارد، به همین جهت این قسمت از بدن بیشتر مستعد آسیب دیدن است.
  با افزایش سن، فشار ناشی از حرکات و فعالیت‌های روزمره می‌تواند در ایجاد درد و مشکلات دیگر در زانو نقش داشته باشد.
  برخی از علل درد ناگهانی زانو موارد اضطراری هستند که نیاز به بررسی توسط متخصص ارتوپد دارد. به‌طور کلی در اغلب مواقع درد ناگهانی زانو را می‌توانید با راهکارهای خانگی درمان کنید.
  در ادامه این مقاله مواردی که منجر به درد ناگهانی زانو می‌شود و راهکارهای درمانی را برای شما ذکر خواهیم کرد.

  علت زانو درد ناگهانی چیست؟

  زانو درد می‌تواند به دنبال جراحت، مشکلات فیزیکی، انواع آرتروز و سایر مشکلات دیگر ایجاد شده باشد. در ادامه هر یک از موارد احتمالی را برای شما ذکر خواهیم کرد:
  علت زانو درد ناگهانی, دکتر امید شریفی

  شکستگی

  شکستگی می‌تواند در ایجاد درد ناگهانی نقش داشته باشد. شکستگی تیبیا، استخوان ساق پا و زانو را درگیر می‌کند. این نوع از شکستگی باعث ایجاد چنین علائمی می‌شود:

  • تورم
  • درد شدید
  • ناتوانی در حرکت دادن مفصل

  شکستگی‌های دیستال، استخوان قسمت تحتی ران و کاسه زانو را تحت تاثیر قرار می‌دهد و چنین علائمی را نیز ایجاد می‌کند. شکستگی کشکک نیز می‌تواند منجر به درد شدید و تورم زانو شود.

  تاندونیت

  تاندون‌ها مفصل را به استخوان متصل می‌کنند. فعالیت‌های مکرر مانند راه رفتن یا دویدن می‌تواند منجر به التهاب و تورم تاندون‌ها شود. این بیماری به عنوان تاندونیت شناخته می‌شود.
  تاندونیت مشکلی تقریبا شایع است. سفتی، تورم و درد مبهم از علائم اصلی التهاب تاندون در زانو است. همچنین ممکن است نتوانید مفصل آسیب‌دیده را حتی پس از استراحت حرکت دهید.

  مشاهده مقاله
  تنگی کانال نخاعی و عوارض ناشی از آن

  زانوی دونده

  منظور از زانوی دونده دردی است که از پشت یا اطراف کشکک زانو شروع می‌شود. چنین عارضه‌ای در بزرگسالانی که فعال هستند، بسیار شایع‌تر است.
  علائم ناشی از این عارضه، شامل احساس ضربان در پشت زانو به ویژه در قسمتی که زانو با استخوان ران برخورد دارد، است. زانوی دونده می‌تواند منجر به پارگی و ساییده شدن زانو شود.

  پارگی رباط

  رباط‌هایی که معمولا در زانو دچار آسیب‌دیدگی می‌شوند شامل رباط صلیبی قدامی (ACL) و رباط جانبی داخلی (MCL) است.
  رباط‌های دیگری مانند LCL ،PCL و MPFL نیز ممکن است دچار پارگی شوند. این رباط‌ها استخوان‌های بالا و زیر کشکک را به هم متصل می‌کنند.
  پارگی رباط صلیبی زانو یا پاره شدن هریک از این رباط‌ها، به خصوص در ورزشکاران غیر طبیعی نیست. در صورت پاره شدن رباط، صدایی از زانوی خود می‌شنوید و سپس تورم را احساس خواهید کرد.
  معمولا این مورد منجر به درد شدید زانو می‌شود و در این حالت نمی‌توانید مفصل را بدون استفاده از بریس حرکت دهید.

  آرتروز

  زانو درد ناگهانی می‌تواند نشان از بیماری آرتروز (OA) باشد. افراد مسن به ویژه ورزشکاران و افرادی که به واسطه شغلی که دارند، مانند فعالیت در ساختمان سازی که حرکات مکرر انجام می‌شود، بیشتر در معرض این بیماری قرار خواهند گرفت.
  علائمی مانند درد، حساسیت و التهاب زانو از مواردی است که نشان می‌دهد که دچار این بیماری هستید. با افزایش تدریجی درد می‌توان متوجه شروع این بیماری شد. در اغلب مواقع هر دو زانوی بیمار را درگیر می‌کند.
  علت زانو درد ناگهانی, دکتر امید شریفی

  مشاهده مقاله
  6 علت خواب رفتن انگشتان دست

  بورسیت

  بورس‌ها کیسه‌های پر از مایع بین مفصل شما هستند. بورس ممکن است در اطراف زانو ملتهب و باعث ایجاد بورسیت شود. خم کردن مکرر زانو یا خونریزی در بورس می‌تواند منجر به بروز ناگهانی از علائم بورسیت شود.
  با این حال که بورسیت زانو بیماری شایعی نیست؛ اما، به هر حال امکان ایجاد آن در هر فردی وجود دارد. درد و تورم در یک یا هر دو زانو شایع‌ترین علائم بورسیت است.

  مینیسک آسیب دیده

  مینیسک‌ها قطعاتی از غضروف در زانو هستند. مینیسک آسیب دیده یا پاره شده از مشکلات شایعی است که به دلیل پیچاندن اجباری زانو ایجاد می‌شود.
  اگر به مینیسک زانو آسیبی وارد شود، ممکن است صدایی بشنوید که به دنبال آن درد فوری و همچنین تورم وجود خواهد داشت. آسیب‌دیدگی ممکن است احساس قفل کردن زانو را به همراه داشته باشد.

  نقرس

  تجمع اسید اوریک در بدن منجر به نقرس می‌شود. این اسید در پاهای شما جمع می‌شود و می‌تواند هر دو زانو را درگیر کند. نقرس بیماری شایعی است که به ویژه در آقایان میانسال و خانم‌های یائسه بیشتر مشاهده می‌شود.
  این بیماری منجر به درد شدید و تورم زیاد می‌شود. اگر تا به حال زانو درد نداشته‌اید و ناگهان درد ایجاد می‌شود، می‌تواند نشان‌دهنده شروع نقرس باشد.

  مشاهده مقاله
  قارچ پا یا بیماری پای ورزشکاران

  آرتریت عفونی

  آرتریت عفونی یک نوع حاد آرتریت است که از مایع عفونتی اطراف مفصل ایجاد می‌شود. در صورت عدم درمان، مایع می‌تواند عفونی شود.
  آرتریت سپتیک نوعی بیماری اورژانسی محسوب می‌شود که نیاز به درمان فوری خواهد داشت. چنین وضعیتی منجر به درد ناگهانی در یک زانو می‌شود.
  داشتن سابقه آرتریت، نقرس یا سیستم ایمنی ضعیف می‌تواند خطر ابتلا به آرتریت عفونی را افزایش دهد.

  درمان زانو درد ناگهانی

  درمانی که برای زانو درد در نظر گرفته می‌شود، بسته به علت ایجاد این عارضه متفاوت خواهد بود:

  برای شکستگی استخوان

  شکستگی حتما باید توسط پزشک بررسی شود. ممکن است برای تثبیت زانو در حین بهبودی استخوان نیاز به آتل یا گچ داشته باشد.
  در صورتی که شکستگی شدیدتر باشد، ممکن است پزشک عمل جراحی را به بیمار پیشنهاد دهد، سپس آتل و فیزیوتراپی انجام خواهد شد.
  علت زانو درد ناگهانی, دکتر امید شریفی

  برای التهاب تاندون، زانوی دونده، نقرس و بورسیت

  برای تسکین علائمی مانند تورم، قرمزی و سوزش معمولا با استراحت دادن به مفصل شروع می‌شود. برای کنترل تورم باید روی زانوی خود یخ بگذرید، مفصل خود را بالا ببرید تا بهبود حاصل شود.
  پزشک متخصص ارتوپدی در کرج ممکن است داروهایی را مانند ایبوپروفن برای بیمار تجویز کند.
  تغییر در سبک زندگی، استفاده از محافظ زانو و مراجعه به فیزیوتراپی می‌تواند به کنترل درد و کمتر شدن علائم کمک کند.
  همچنین ممکن است لازم باشد که تغییراتی در رژیم غذایی خود داشته باشید، به خصوص اگر مبتلا به نقرس باشید.

  تماس مطب کرج
  مسیریابی مطب کرج
  دریافت نوبت آنلاین
  تماس مطب فردیس
  مسیریابی مطب فردیس
  پیمایش به بالا