علل ناتوانی و ضعف زانو در جوانان

علل ناتوانی و ضعف زانو در جوانان, دکتر امید شریفی
فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  علل ناتوانی و ضعف زانو در جوانان

  همانطور که می دانید، مفصل زانو از جمله بزرگترین و مهم ترین مفصل های بدن می باشد که وظیفه پشتیبانی از کل بدن را دارد. کلیه اجزای زانو در کنار یکدیگر توانایی ایستادن، راه رفتن، خم کردن، دویدن و پریدن را فراهم می کند به همین است که گفته می شود زانوی سالم و قوی در حفظ کیفیت زندگی انسان ها بینهایت تاثیرگذار است.

  بر همین اساس، ضعف زانو در جوانان به یک مشکل جدی و مهم در جامعه امروزی تبدیل گردیده است که بسیاری از جوانان را درگیر خود کرده است که عوامل و دلایل زیادی در ضعیف شدن زانو دخیل هستند.

  آرتروز زودرس جوانی

  با اینکه آرتروز معمولا در افراد مسن و بالای ۶۰سال دیده می شود اما در جامعه امروزی به دلیل رواج یافتن سبک زندگی کم تحرک این عارضه در میان جوانان نیز زیاد دیده می شود.

  مشاهده مقاله
  علت ایجاد زانوی ضربدری چیست؟

  چاقی و اضافه وزن، وضعیت بد مفصل زانو در هنگام نشستن، تغذیه نامناسب از مهم ترین دلایل آرتروز زودرس زانو و در نهایت ضعف زانو است که با دردها و ناتوانی هایی در مفصل زانو همراه است.

  بارداری

  ضعف و درد زانو در ۹ ماه دروان بارداری امری شایع است که اصلی ترین علت آن اضافه وزن و تغییرات هورمون در زنان است. همچنین مادران در دوران بارداری، مفاصل بدنشان نرمتر از قبل شده و وجود این امر یک فرآیند طبیعی به منظور تولد نوزاد می باشد.
  اگر ضعف زانو در زنان در دروان بارداری، به موقع درمان نشود؛ ممکن است در آینده منجر به بروز عوارض خاصی همچون استئوآرتریت یا آرتروز شود.

  نرمی کشکک زانو

  نرمی کشکک زانو یا کندرومالاسی عارضه ای است که در آن غضروف پشت کشکک زانو آسیب می بینید.

  نرمی کشکک زانو یکی از رایج ترین دلایل ضعف زانو در جوانان است که با دردهای مزمن همراه است.

  مشاهده مقاله
  جلوگیری از آسیب به زانو حین ورزش کردن

  آسیب های ورزشی زانو

  آسیب های ورزشی از شایع ترین دلایل ضعف زانو در جوان است که به علت صدمه دیدن زانو در حین حوادث ورزشی ایجاد می شود.

  شکستگی مفصل زانو

  ضعف ناشی از این آسیب ها مشکلات متعددی را برای یک فرد جوان به همراه دارد و شیوع آن در ورزشکاران زن بیشتر از مردان است.

  کمبود ویتامین دی و مواد مغذی

  دریافت ویتامین دی به مقدار کافی در رژیم غذایی برای حفظ سلامت زانو بسیار ضروری است. ویتامین دی با افزایش سطح جذب کلسیم و بهبود رشد استخوان به حفظ سلامت آنها کمک می‌‌کند.

  آرتریت روماتوئید در جوانان

  آرتریت روماتوئید در جوانان یک بیماری مزمن التهابی است که در آن سلول های ایمنی به اشتباه به سلول های خودی حمله می کنند و باعث بروز التهابات و تخریب مفصل می شود. زنان، افراد سیگاری، جوانان با سابقه خانوادگی مثبت بیشتر در معرض ابتلا به این عارضه قرار دارند.

  مشاهده مقاله
  7 دلیل رایج سوزش زانو و درمان آن
  تماس مطب کرج
  مسیریابی مطب کرج
  دریافت نوبت آنلاین
  تماس مطب فردیس
  مسیریابی مطب فردیس
  پیمایش به بالا