آشنایی با چندین آسیب رایج در والیبال

آشنایی با چندین آسیب رایج در والیبال, دکتر امید شریفی
فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  آشنایی با چندین آسیب رایج در والیبال

  بازی والیبال جز آن دسته رشته‌های ورزشی پر از حرکت و فعالیت است. در واقع هنگام بازی متوجه می‌شوید که تمامی بدن شما درگیر بازی و فعالیت‌های مختلف می‌شود. در صورتی که کوچک‌ترین خطایی صورت گیرد، می‌تواند منجر به آسیب‌های جدی شود.
  در هر رشته ورزشی برخی از قسمت‌های بدن بیش از سایر اعضای بدن در حال حرکت و فعالیت هستند، به همین جهت این قسمت‌های به‌خصوص می‌تواند در هر بازی در معرض خطر آسیب‌دیدگی قرار داشته باشند. در ادامه تمامی آسیب‌های رایج را برای شما ذکر خواهیم کرد.
  آشنایی با چندین آسیب رایج در والیبال, دکتر امید شریفی

  آسیب به مچ پا

  آسیب وارد شدن به این قسمت از پا یا پیچ‌خوردگی مچ پا، شایع‌ترین آسیب در بازی والیبال است. در اغلب مواقع پیچ‌خوردگی‌هایی که ایجاد می‌شود، جدی نیست و با چند روز استراحت و فیزیوتراپی بهبود پیدا می‌کند.
  استفاده از باندها یا بریس مچ پا می‌تواند از آسیب مجدد جلوگیری کند. گاهی بهترین متخصص ارتوپدی در کرج استفاده از آن را بازیکنان ضروری می‌داند.

  زانوی جامپر (تاندون کشکک)

  بازی والیبال به‌گونه‌ای است که بازیکنان ملزم به پرش طی بازی هستند. در واقع زمانی که توپ وارد زمین می‌شود، باید به حالت دفاعی پرش کرده و توپ را در زمین حریف پرتاب کنند. زمانی که پرش مکرر ایجاد شود، منجر به وضعیتی به نام زانوی جهنده یا جامپر خواهد شد.
  این عارضه زمانی ایجاد می‌شود که تاندون‌های اطراف زانو هنگامی که دچار پارگی جزئی می‌شوند، باعث درد و سفتی زانو شود. با کاهش پرش در تمرینات و تقویت عضلات زانو می‌توان از عارضه زانوی جهنده جلوگیری کرد.
  اگر هنگام پریدن درد دارید، بهتر است با پزشک متخصص در میان بگذارید. زمانی که بازی در یک سطح نرم‌تر مانند ساحل شنی باشد، به کاهش ضربه به زانو بسیار کمک می‌کند. به یاد داشته باشید که بازی والیبال در شن و ماسه نیز مصدومیت و خطرات خاص خود را دارد، به این معنی نیست که اگر در زمین شنی بازی کنید، دچار مصدومیت نمی‌شوید.

  مشاهده مقاله
  علت زانو درد ناگهانی

  آسیب به انگشتان

  بازیکنان والیبال ممکن است به‌دلایل مختلفی از جمله برخورد با توپ، تور و حتی سایر بازیکنان دچار آسیب‌دیدگی در انگشتان دست شوند، که این عارضه‌ها می‌تواند شامل دررفتگی و شکستگی باشد.
  زمانی که انگشت دچار آسیب‌دیدگی می‌شود، باید فورا بررسی شود، به‌خصوص اگر علائمی مانند درد، تورم، تغییر رنگ یا عدم توانایی در حرکت دادن انگشتان دست وجود داشته باشد.
  در صورتی که درمان به‌موقع انجام گیرد، می‌توان از آسیب‌های بسیار جدی از جمله درد در طولانی‌مدت و تغییر شکل جلوگیری کرد.
  آشنایی با چندین آسیب رایج در والیبال, دکتر امید شریفی

  التهاب مفصل عضلات گرداننده شانه

  زمانی که بازیکنان در حال بازی یا چرخیدن هستند، عضلات روتاتور کاف یا گرداننده شانه درگیر می‌شوند. در بازیکنان جوان به‌ندرت این عضله دچار پارگی می‌شود؛ اما ممکن است به‌دلیل فعالیت بیش از حد تحریک شده یا خسته شوند.
  در این مواقع استراحت کردن و فیزیوتراپی جهت رفع درد بسیار مؤثر است. در غیر این صورت حتما با پزشک در میان بگذارید.

  مشاهده مقاله
  سندرم پای داغ یا سندرم گریرسون-گوپالان

  کمردرد

  کمردرد در بین بازیکنان بسیار رایج است. این عارضه می‌تواند به‌دلایل مختلفی از جمله کشیدگی عضلات یا رباط‌ها ایجاد شده باشد. اگر چنین مشکلی پس از چند روز بهتر نشد یا حین انجام حرکات احساس درد داشتید، باید توسط یک متخصص ارزیابی شوید.

  اقداماتی جهت جلوگیری از آسیب‌های ورزشی در بازی والیبال

  این مراحلی که در ادامه برای شما ذکر خواهیم کرد، می‌تواند از آسیب‌دیدگی در والیبال جلوگیری کند:

  • قبل از بازی باید حرکات کششی انجام گیرد و خود را به‌خوبی گرم کنید.
  • رژیم متعادل داشته باشید و به مقدار کافی آب بنوشید.
  • استراحت کافی داشته باشید، در واقع باید از بازی در چندین تیم خودداری کنید.
  • در صورت آسیب‌دیدگی به خودتان استراحت دهید تا زمانی که بهبود نیافتید، از بازی کردن خودداری کنید.
  • تکنیک‌ها را به‌درستی انجام دهید تا از آسیب وارد شدن جلوگیری شود.

  آشنایی با چندین آسیب رایج در والیبال, دکتر امید شریفی
  کلام آخر
  بازیکنان باید توجه داشته باشند که هرگونه آسیبی را باید جدی بگیرند و به دنبال درمان آن باشند. گاهی برخی از آسیب‌های جزئی تنها با استراحت کوتاه مدت و فیزیوتراپی بهبود می‌یابد. در صورتی که پس از استراحت و راهکارهای اولیه بهبود نیافت، باید حتما با پزشک متخصص ارتوپدی در میان بگذارید.
  پزشک متخصص در خصوص این نوع آسیب‌ها آشنایی کافی دارد و قادر به درمان آسیب های ورزشی خواهد بود. او ابتدا با دارو درمانی معالجه را آغاز می‌کند و در صورت عدم درمان با چندین راهکار دیگر، در صورت نیاز عمل جراحی را انجام خواهد داد.

  مشاهده مقاله
  راشیتیسم یا نرمی استخوان چیست؟
  تماس مطب کرج
  مسیریابی مطب کرج
  دریافت نوبت آنلاین
  تماس مطب فردیس
  مسیریابی مطب فردیس
  پیمایش به بالا