نکاتی برای افزایش رشد قد کودکان

نکاتی برای افزایش رشد قد کودکان, دکتر امید شریفی
فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  نکاتی برای افزایش رشد قد کودکان

  اکثر والدین تمایل دارند که فرزندشان قد بلند یا نرمالی داشته باشد. در حقیقت سعی بر این دارند که کودکشان کاملا سالم و به‌طور کلی رشد طبیعی داشته باشد، یکی از مهم‌ترین مراحل رشد نیز افزایش قد است.
  به همین جهت سوالات متعددی در این باره وجود دارد و ما قصد داریم در این مقاله نکاتی جهت افزایش قد و میزان طبیعی رشد اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم.

  رشد قد کودکان تا چه سنی امکان پذیر است؟

  رشد قد تا ۱۵ الی ۱۷ سالگی در نوجوانان امکان‌پذیر است، این شرایط بستگی به آن دارد که صفحات رشد آنها به خصوص در دو طرف زانو یعنی انتهای ران و ابتدای ساق پا تا چه زمانی باز باشد، که این بسته به ژنتیک هر فرد متفاوت است.
  اما به‌طور کلی رشد قد می‌تواند از ناحیه ستون فقرات تا سن 25 سالگی ادامه داشته باشد؛ بنابراین، انجام برخی از تمرینات ورزشی کششی برای افزایش قد تاثیرگذار است.
  داروهای خاصی که توسط متخصصین غدد و ارتوپد تجویز می‌شود، می‌تواند قبل از اینکه رشد به پایان برسد در حوالی 12 یا 10 سالگی نیز موثر باشد. مصرف لبنیات، کلسیم و ویتامین D در افزایش قد موثر است.
  بیشتر بخوانید: ارتباط ویتامین D و زانو درد
  نکاتی برای افزایش رشد قد کودکان, دکتر امید شریفی

  نکاتی برای افزایش قد در کودکان

  ژن بیشترین تاثیرگذاری در تعیین قد کودکان دارد. با این حال ژنتیک تنها عامل تعیین‌کننده میزان رشد قد کودکان نیست، عوامل دیگری همچون شرایط زندگی و رژیم غذایی سالم می‌تواند بر افزایش قد کودکان موثر باشد.
  به همین جهت امکان افزایش رشد قد با راهکارهای ساده در سنین رشد وجود دارد، که در ادامه موارد مهم و تاثیرگذار را برای شما ذکر خواهیم کرد:

  1. رژیم غذایی سالم و متعادل

  مهم‌ترین فاکتوری که باید برای افزایش قد کودک در نظر داشته باشید، این است که اطمینان داشته باشید فرزند یا کودک شما رژیم غذایی مناسبی دارد.
  رژیم غذایی سالم که در افزایش قد موثر است شامل پروتئین، کربوهیدرات، چربی و ویتامین به نسبت صحیح است.
  همچنین باید از برخی مواد غذایی مانند همبرگر، پیتزا، کیک، نوشیدنی‌های شیرین شده و به‌طور کلی هر غذای سرخ شده خودداری کنید.
  غذاهایی که برای کودک خود در نظر می‌گیرید باید شامل پروتئین‌های کم‌چربی، سبزیجات برگ‌دار و مواد غذایی غنی از کلسیم و پتاسیم باشد.
  علاوه بر این، تحقیقات انجام گرفته نشان می‌دهد که مصرف روی تاثیر زیادی در رشد کودکان دارد. به همین جهت توصیه می‌شود غذاهای غنی از روی مانند تخمه کدو و بادام زمینی باید به رژیم غذایی کودکان اضافه شود.
  رژیم غذایی سالم نه تنها به رشد قد کودک‌تان کمک می‌کند، بلکه منجر به تقویت او از هر نظر خواهد شد.

  1. تمرینات کششی

  حرکات کششی حتی اگر حرکات ساده‌ای باشند، در افزایش رشد قد کودک موثر خواهد بود. به همین جهت توصیه می‌شود که او را از همان سنین کم تشویق به انجام تمرینات کششی کنید. تمرینات کششی به کشیدگی ستون فقرات کمک می‌کند.
  یکی از تمرینات ساده‌ به عنوان تمرین کششی به این صورت است، که کودک روی زمین بنشیند و پاهای خود را کاملا باز کند و با دستانش دو پای خود را لمس کند.
  نکاتی برای افزایش رشد قد کودکان, دکتر امید شریفی

  1. آویزان شدن یا بارفیکس

  یکی از تمرینات که بسیاری از افراد برای افزایش قد انجام می‌دهند، آویزان شدن از میله یا همان بارفیکس است؛ اما، این نکته را باید در نظر داشته باشید که این تمرین به‌صورت اصولی انجام گیرد.
  همچنین برخی از وسیله‌های بازی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که کودکان از میله‌های وسیله بازی آویزان شوند که می‌تواند در افزایش رشد قد کودکان موثر باشد.

  1.  تمرینات یوگا

  تمرینات یوگا شامل حرکات کششی و تعادلی است، به همین جهت انجام این نوع تمرینات می‌تواند برای کودکان بسیار موثر باشد.
  بهتر است تمرینات به همراه مربی انجام گیرد تا تمرينات مناسبی را به کودک شما آموزش دهد.

  1. تمرینات پرشی

  چند تمرین مانند پرش وجود دارد که به افزایش قد کودکان کمک می‌کند. بدن زمانی که در حال پرش است، کاملا کشیده می‌شود.
  بنابراین، در افزایش رشد قد کودکان موثر عمل می‌کند. تمریناتی مانند طناب زدن یا انجام کاردیو جز دسته تمرینات موثر است.

  1. شنا کردن

  شنا کردن از دیگر عادت‌های سالم است که به کودکان کمک می‌کند تا در عین حالی که فعال هستند، از اوقات خود لذت ببرند.
  ورزش جز آن تمریناتی است که تمامی عضلات بدن را درگیر می‌کند و تمامی قسمت‌های بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
  در این ورزش کشش‌های زیاد رو به جلویی که باعث تقویت ستون فقرات می‌شود، انجام می‌گیرد و در نهایت به رشد قد کودک خواهد کرد.

  1. آهسته دویدن

  آهسته دویدن یک تمرین فوق‌العاده هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان است که مزایای زیادی را به همراه دارد.
  در حقیقت آهسته دویدن منجر به تقویت استخوان‌های پا می‌شود و مقدار هورمون HGH یا هورمون رشد را افزایش می‌دهد.
  نکاتی برای افزایش رشد قد کودکان, دکتر امید شریفی

  1. خواب کافی

  خواب کافی نه تنها برای کودکان، حتی برای بزرگسالان نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. کودک شما باید حداقل ۸ ساعت خواب کافی داشته باشد.
  از آنجا که هورمون رشد در خواب ترشح می‌شود، به همین جهت خواب کافی بسیار مهم است. در نهایت لازمه افزایش رشد قد، خواب کافی است.

  1. وضعیت قرار گیری بدن

  برای افزایش رشد قد کودک این نکته بسیار مهم است که از وضعیت بدنی مناسبی برخوردار باشد. حالت خمیدگی بدن می‌تواند به ستون فقرات فشار وارد کند که می‌تواند تاثیر منفی زیادی روی بدن داشته باشد.
  علاوه بر این، وضعیت بد بدن می‌تواند شکل و ظاهر ستون فقرات را تغییر دهد و رشد کودک به خطر بیفتد. در نتیجه باید به حالت بدنی کودک خود نه تنها برای رشد قد، بلکه جهت جلوگیری از بروز مشکلات دیگر توجه داشته باشید.
  هر زمان که متوجه می‌شوید که کودک شما به حالت خمیده ایستاده یا نشسته است، به او یادآوری کنید که در حالت صاف قرار بگیرد.

  1. نور خورشید

  نور خورشید منبع بسیار خوبی از ویتامین D است. ویتامین D به رشد عضلات و استخوان‌ها کمک می‌کند. علاوه بر این، ویتامین D به بدن کمک می‌کند تا کلسیم از غذای شما جذب شود و در نهایت به رشد استخوان‌ها کمک خواهد کرد.
  به همین توصیه می‌شود کودک خود را تشویق کنید که به جای بازی‌های کامپیوتری به بیرون برود و در زیر نور خورشید بازی کند.
  البته این نکته را به یاد داشته باشید، بهتر است از کرم‌های ضد آفتاب استفاد کند که در برابر اشعه‌های مضر آفتاب دور بماند. سایر منابع ویتامین D شامل ماهی‌های چرب، غذاهای دریایی، قارچ و زرده تخم مرغ است.
  علاوه بر موارد ذکر شده راهکارهای مختلف بسیاری وجود دارد که می‌تواند به افزایش قد کودک شما کمک کند. اما، تمامی این موارد ذکر شده تنها در صورتی که هر یک از آنها با یکدیگر انجام شوند، موثر عمل می‌کند.
  به‌طور مثال رژیم غذایی خوب باید همراه با ورزش منظم و خواب کافی انجام گیرد، در غیر این صورت نتیجه دلخواه و مورد انتظار را شاهد نخواهید بود.

  مشاهده مقاله
  سندرم تونل کارپال؛ علائم، پیشگیری و درمان
  تماس مطب کرج
  مسیریابی مطب کرج
  دریافت نوبت آنلاین
  تماس مطب فردیس
  مسیریابی مطب فردیس
  پیمایش به بالا