تاثیر کلاژن بر استخوان ها

تاثیر کلاژن بر استخوان ها, دکتر امید شریفی
فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  تاثیر کلاژن بر استخوان ها

  استخوان ها یکی از اصلی ترین قسمت های بدن به شمار می روند که ساختار و شکل اندام را نشان می دهند. این استخوان ها از کلاژن تشکیل شده اند و کلاژن باعث می شود که استخوان ها ساختار محکم تری داشته باشند و تقویت آن ها زیاد شود. زمانی که سن افراد زیاد می شود، کلاژن هایی که درون استخوان وجود دارند نیز از بین می رود و باعث می شود که بیماری های مختلفی برای افراد به وجود آید.

  مهم ترین بیماری به دلیل کمبود کلاژن چیست؟

  یکی از مهم ترین این بیماری ها پوکی استخوان می باشد. این بیماری باعث می شود که تراکم استخوان ها به میزان چشمگیری کاهش یابد و به همین سبب احتمال شکستگی نیز در استخوان بالا رود.محققان و متخصصان بیان می کنند که رابطه ی خاصی بین کلاژن و پوکی استخوان وجود دارد و شما می توانید با استفاده از مکمل های کلاژن، تاثیرات خاصی روی بدن خود بگذارید که یکی از آن ها جلوگیری از خرابی استخوان های می باشد.

  مشاهده مقاله
  قوز گردن چیست؟

  رابطه بین پوکی استخوان و کلاژن

  برای نشان دادن رابطه بین پوکی استخوان و کلاژن، تحقیقات زیادی روی افراد انجام شده است که یکی از آن ها بسیار مهم و تاثیرگذار می باشد. در این مطالعه، به ۶۶ خانم روزانه حدود ۵ گرم کلاژن در طول یک سال داده شد تا بتوان تاثیرات آن را به خوبی مشاهده کرد. بعد از یک سال و با استفاده از اندازه گیری تراکم مواد معدنی استخوان ها، مشاهده شد که این تراکم حدود ۷ درصد افزایش پیدا کرده است.

  تاثیر کلاژن در بالا بردن استحکام غضروف ها

  یکی دیگر از اثرات مهم کلاژن، بالا بردن میزان استحکام غضروف ها می باشد. غضروف ها موادی هستند که مشابه لاستیک هستند و می تواند از برخورد مستقیم مفاصل جلوگیری کند و از آن ها محافظت کند. زمانی که سن افراد بالا می رود، میزان کلاژن در بدن آن ها کاهش پیدا می کند که این کاهش تنها برای پوست مضر نیست و می تواند مشکلاتی برای مفاصل و استخوان ها نیز به وجود آورد.

  مشاهده مقاله
  علت تورم زانو

  مکمل های کلاژن

  به همین سبب توصیه می شود که حتما از مکمل های کلاژن استفاده کنید زیرا این امر می تواند کمک کند که شما از بیماری های مفاصل دور شوید. بیماری هایی مانند ورم مفاصل و آرتروز می تواند به دلیل کاهش کلاژن به وجود آید.افرادی که از مکمل های کلاژن استفاده می کنند، در زمان استراحت و پیاده روی درد کمتری در قسمت مفاصل احساس می کنند و راحت تر می توانند فعالیت های بدنی را انجام دهند.

  تاثیر کلاژن در حجم عضلات

  مقدار زیادی از حجم عضلات را کلاژن ها تشکیل می دهند به همین سبب با بالا رفتن سن، میزان کلاژن و حجم عضلات کاهش پیدا می کند. افرادی که ورزشکار هستند و عضلانی بودن بدن برایشان مهم است باید حتما از مکمل های کلاژن استفاده کنند در غیر این صورت با کاهش حجم عضلات خود مواجه می شوند.

  تحقیقات و آمار ها نشان می دهد افرادی که از کلاژن استفاده می کنند، حجم عضله ی بیشتری دارند و قدرت عضلات آن ها نیز زیاد می شود.

  مشاهده مقاله
  آرتروز شانه

  غذاهای حاوی کلاژن

  برخی از غذا ها نیز حاوی کلاژن هستند از مهم ترین این غذا ها می توان به ماهی، گوشت گاو، پوست جوجه، آب گوشت و … اشاره کرد. هر کدام از این غذا ها مواد پروتئینی زیادی دارند که کلاژن یکی از مهم ترین آن ها می باشد. با این حال می توان بیان کرد که مکمل های کلاژن اثرات بیشتر و کامل تری روی بدن خواهند داشت به همین سبب مصرف این مکمل ها بیشتر توصیه می شود.

  تماس مطب کرج
  مسیریابی مطب کرج
  دریافت نوبت آنلاین
  تماس مطب فردیس
  مسیریابی مطب فردیس
  پیمایش به بالا