چه زمانی مینیسک پا نیازمند جراحی است؟

چه زمانی مینیسک پا نیازمند جراحی است؟, دکتر امید شریفی
فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  چه زمانی مینیسک پا نیازمند جراحی است؟

  قبل از اینکه بدانیم چه زمانی می بایست مینیسک پا نیاز به جرای داشته باشد، لازم است موارد زیر را مورد بررسی قرار دهیم.

  آشنایی با مینیسک

  همانطور که گفته شد ناحیه زانو و به‌طور کلی پا از ساختار منحصربه‌فردی تشکیل شده‌ است. مینیسک به‌عنوان یک غضروف میانی در بین ساق پا و ران قرار گرفته است. در واقع وجود این مینیسک در زانو به‌ شکل یک کمک‌فنر عمل کرده و از ساییدگی دو استخوان به یکدیگر جلوگیری می‌کند.

  به‌طور مثال هنگامی که فردی با سرعت بالا می‌دود، فشار زیادی به دو استخوان وارد می‌شود. اگر مینیسک در بین این دو استخوان وجود نداشت، ساییدگی بین آنها به وجود می‌آمد.

  در هر زانو، دو مینیسک میانی و خارجی وجود دارد. وجود آنها باعث می‌شود که ضربه‌های وارد شده به انتهای دو استخوان توسط مینیسک جذب شود. چنانچه فشار به این قسمت از پا زیاد باشد، پیچ‌خوردگی در پا رخ می‌دهد و ممکن است پارگی مینیسک زانو را به همراه داشته باشد.

  مشاهده مقاله
  علائم و درمان آرتروز مچ پا

  پارگی مینیسک زانو با چه علائمی همراه است؟

  با آشنایی علائم پارگی مینیسک زانو می‌توانید چنین مشکلی را به‌موقع تشخیص دهید و به بهترین متخصص ارتوپدی در کرج جهت درمان مراجعه کنید.

  – احساس درد در زانو
  – تورم
  – احساس درد در همان لحظه آسیب به زانو
  – عدم توانایی در خم کردن و صاف کردن پا
  – قفل شدن زانو
  – ساییدگی در هنگام راه رفتن

  در برخی ممکن است، همان ابتدا که زانو دچار آسیب‌دیدگی می‌شود، درد زیادی تجربه نکرده و به‌طور کلی علائم خاصی بروز نکند؛ اما پس از آنکه زانو دچار التهاب شود، علائم دیگر کم‌کم بروز خواهد کرد.

  گاهی اوقات از زانو و قسمت‎های دیگر پا عکسبرداری می‌شود تا متوجه شوند، که آیا پا دچار شکستگی شده است یا خیر؟ همچنین پزشکان با استفاده از MRI جزئیات بیشتری را مورد بررسی قرار می‌دهند.

  پارگی منیسک زانو چگونه درمان میشود؟

  نوع درمان پارگی منیسک بسته به نوع پارگی و اندازه آن و محل آن و مدت زمانی که از پارگی گذشته است متفاوت میباشد. سن، بیماریهای دیگری که ممکن است داشته باشید و اینکه شما زندگی پرتحرکی دارید یا معمولا فعالیت بدنی زیادی ندارید در تصمیم پزشک برای انتخاب نوع درمان شما موثر است.

  مشاهده مقاله
  سندرم تونل اولنار چیست و چه علائمی‌ دارد

  یک سوم خارجی منیسک دارای خونرسانی خوبی است و پارگی هایی که در این قسمت هستند ممکن است بطور خودبخودی یا با عمل جراحی بخوبی ترمیم شوند. پارگی های طولی از این دسته پارگی ها هستند. دو سوم داخلی منیسک خونرسانی ندارد و بنابراین پارگی در این قسمت بهبود نمیابد چون بهبودی هر بافتی در بد نیاز به رسیدن مواد غذایی به سلول های آن بافت از طریق خون دارد.

  درمان این پارگی ها معمولا با عمل جراحی است و چون حتی با بخیه زدن پارگی در این قسمت، پارگی جوش نمیخورد درمان جراحی به این صورت است که آن قسمت از منیسک پاره شده که بصورت یک زائده در کنار بدنه اصلی منیسک قرار گرفته و موجب گرفتاری بیمار میشود از زانو خارج میشود.

  تماس مطب کرج
  مسیریابی مطب کرج
  دریافت نوبت آنلاین
  تماس مطب فردیس
  مسیریابی مطب فردیس
  پیمایش به بالا