بیماری بلانت نوجوانان چیست

بیماری بلانت نوجوانان چیست, دکتر امید شریفی
فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  بیماری بلانت نوجوانان چیست

  بیماری بلانت یک اختلال رشد است که بر استخوان‌های ساق پا تاثیر می‌گذارد و منجر به خمیدگی پا به سمت بیرون می‌شود.
  بیماری بلانت می‌تواند در طول روند رشد، افراد را تحت تاثیر قرار دهد؛ اما، در کودکان کمتر از 4 سال و در نوجوانان بسیار شایع‌تر است.
  در این بیماری فشار زیادی به صفحه رشد در بالای استخوان درشت نی که از غضروف ساخته شده است، وارد می‌شود و ضعیف‌تر از استخوان عمل می‌کند. وظیفه این صفحه این است که به استخوان اجازه می‌دهد تا رشد کند.
  فشار بیش از حد مانع از رشد طبیعی استخوان می‌شود، در عوض استخوان درشت نی به رشد خود ادامه می‌دهد؛ اما، سمت داخلی استخوان رشد نمی‌کند.
  این رشد ناهموار استخوان باعث می‌شود که استخوان درشت نی به جای رشد، به سمت خارج خم شود.
  بیماری بلانت با بیماری پای کمانی که نوزادان و کودکان نوپا دارند، بسیار متفاوت است. پای این کودکان به‌طور طبیعی خمیده است و هنگام شروع به راه رفتن صاف می‌شود.
  اما، اگر بیماری بلانت چه در اوایل کودکی و چه در نوجوانی درمان نشود، منحنی بدتر خواهد شد، به همین جهت تشخیص زودهنگام بسیار مهم است.
  بیماری بلانت نوجوانان چیست, دکتر امید شریفی

  مشاهده مقاله
  عواملی که منجر به درد مچ دست می شود

  بیماری بلانت چه علائمی‌ دارد؟

  آشکارترین نشانه‌ای که ممکن است فرد مبتلا به بیماری بلانت داشته باشد، خم شدن ساق پا در زیر زانو است.
  معمولا چنین شرایطی در کودکان کم سن دردناک نیست؛ اما، برای نوجوانان دردناک خواهد بود (ممکن است احساس درد به دلیل رشد در ناحیه زانو باشد).
  درد ممکن است به صورت رفت و برگشتی باشد. طی این مدت افراد تنها مسکن مصرف می‌کنند تا بتوانند چنین دردهایی را تحمل کنند.
  این شرایط می‌تواند مشکلات دیگری را نیز ایجاد کند که به دلیل تحمل وزن توسط ساق پا است.
  استخوان درشت نی یا تیبیا می‌تواند چرخانده و خم شود، در واقع این حالت به صورتی است که پاها به جای این که به صورت مستقیم قرار بگیرد، به سمت داخل می‌رود.
  با گذشت زمان بیماری بلانت می‌تواند منجر به آرتریت مفصل زانو و مشکل در راه رفتن شود. همچنین ممکن است یک پا کوتاه‌تر از دیگری شود.

  علت ایجاد بیماری بلانت چیست؟

  اغلب افرادی که به بیماری بلانت مبتلا می‌شوند، اضافه وزن دارند یا خیلی سریع وزن اضافه می‌کنند. همچنین در خانواده‌ای که یکی از اعضای خانواده به این عارضه مبتلا بوده است، احتمال ایجاد این بیماری در کودکان خانواده بسیار بیشتر از سایر افراد است.
  بیماری بلانت نوجوانان چیست, دکتر امید شریفی

  مشاهده مقاله
  کورتون و پوکی استخوان

  بیماری بلانت چگونه تشخیص داده می‌شود؟

  اگر پاهای شما شروع به خم شدن کنند، به خصوص اگر دچار درد زانو هستید که احساس می‌کنید شرایط شما در حال بدتر شدن است و مشکلات زمینه‌ای یا آسیب‌دیدگی در ایجاد چنین مشکلی نقش ندارد، ممکن است پزشک بیماری بلانت را به عنوان یکی از موارد احتمالی در نظر بگیرد.
  زمانی که به متخصص ارتوپدی در کرج مراجعه می‌کنید، ابتدا یک معاینه فیزیکی کامل انجام می‌دهد و همچنین از شما رادیوگرافی گرفته خواهد شد.
  با انجام این روش‌های تشخیصی، به پزشک این امکان داده می‌شود تا الگوهای رشد غیر طبیعی استخوان در بالای استخوان، در درشت نی را که نشانه بیماری بلانت است، جستجوی و ارزیابی کند.
  همچنین با چنین روش‌های تشخیصی شدت این بیماری تشخیص داده خواهد شد.

  نحوه درمان بیماری بلانت چگونه است؟

  درمانی که از سوی پزشک برای بیمار در نظر گرفته می‌شود، بسته به سن فرد و میزان پیشرفت بیماری متفاوت خواهد بود.
  کودکان خردسالی که به این بیماری دچار هستند، ممکن است تنها نیاز به بریس داشته باشند. بیشتر کودکان و نوجوانان بزرگتر نیاز به جراحی دارند.
  انواع مختلفی از جراحی‌ها وجود دارد که می‌تواند منجر به اصلاح بیماری بلانت شود. در طی عمل ممکن است قسمتی از استخوان درشت نی بریده شود و با استفاده از یک صفحه و پیچ مجدد مرتب شود که به این عمل استئوتومی می‌گویند.
  در برخی از مواقع صفحه رشد آسیب دیده برداشته خواهد شد. گاهی از دستگاهی به نام فیکساتور خارجی برای نگهداشتن استخوان‌ها از بیرون استفاده می‌کنند. پس از اتمام عمل، پا گچ می‌شود و بیمار باید طی مدت زمان بهبودی از عصا استفاده کند.
  پس از مدتی، پزشک انجام فیزیوتراپی را برای بیمار در نظر می‌گیرد. در اغلب مواقع افراد به‌طور کامل بهبود پیدا می‌کنند.
  بیماری بلانت نوجوانان چیست, دکتر امید شریفی

  مشاهده مقاله
  اسکولیوز؛ انحنای ستون فقرات

  کلام آخر

  بیشتر نوجوانانی که عمل جراحی برای درمان بیماری بلانت انجام می‌دهند، پس از بهبودی می‌توانند به فعالیت‌های عادی خود حتی ورزش‌های رقابتی خود بازگردند.
  بیشتر بخوانید: درمان آسیب های ورزشی
  همچنین یکی از مهم‌ترین مسائلی که این دسته از افراد باید در نظر داشته باشند، این است که باید به وزن مطلوبی برسند.
  حفظ وزن مطلوب می‌تواند در محافظت از استخوان‌ها و مفاصل در برابر سایش و پارگی بیش از حد موثر باشد. در غیر این صورت می‌تواند به مرور زمان به این قسمت‌های نام برده شده آسیب وارد کند.

  تماس مطب کرج
  مسیریابی مطب کرج
  دریافت نوبت آنلاین
  تماس مطب فردیس
  مسیریابی مطب فردیس
  پیمایش به بالا