تاثیر کاهش وزن بر تسکین زانو درد

تاثیر کاهش وزن بر تسکین زانو درد, دکتر امید شریفی
فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  تاثیر کاهش وزن بر تسکین زانو درد

  همه ما خوب می‌دانیم که اضافه وزن و چاقی اثرات منفی زیادی در سلامتی هر فردی دارد. یکی از مواردی که می‌خواهیم در این مقاله به آن اشاره کنیم، تاثیر کاهش وزن بر تسکین زانو درد است؛ چراکه چاقی خود یک عامل موثر در ایجاد درد در زانو است.
  در اغلب مواقع اگر کاهش وزن داشته باشید، درد ایجاد شده در زانو و احتمال ایجاد آرتروز زانو کاهش خواهد یافت. زمانی که اضافه وزن داشته باشید، فشار زیادی به زانو وارد می‌شود. در ادامه این شرایط می‌تواند منجر به درد مزمن و سایر عارضه‌هایی از جمله آرتروز و التهاب شود.
  تاثیر کاهش وزن بر تسکین زانو درد, دکتر امید شریفی

  کاهش وزن چه تاثیری بر درد زانو دارد؟

  زمانی که کاهش وزن داشته باشید، قطعا فواید زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت، که برخی از این موارد به شرح زیر است:

  • کاهش فشار بر زانوها
  • کاهش التهاب مفصل
  • کاهش خطر ابتلا به برخی از بیماری‌ها

  با کاهش وزن، فشار کمتری به زانو وارد می‌شود

  افرادی که دچار اضافه وزن هستند، هر یک کیلوگرمی که وزن کم می‌کنند چهار برابر آن، فشار از زانو برداشته می‌شود که قطعا این شرایط می‌تواند از ایجاد هرگونه عارضه احتمالی در این اندام جلوگیری کند.
  زمانی که می‌گوییم فشار کمتری به زانو وارد می‌شود، به این معنی است که خطراتی از جمله ساییدگی، پارگی و خطر آرتروز نیز کمتر خواهد بود.

  مشاهده مقاله
  سندرم تونل کوبیتال و علائم آن

  ارتباط کاهش وزن و کاهش التهاب در بدن

  داشتن استئوآرتریت یا آرتروز فشار بیش از حد بر مفصل ایجاد می‌کند که می‌تواند منجر به التهاب شود. تحقیقاتی که اخیرا در این زمینه انجام شده است، نشان می‌دهد که التهاب ممکن است به عنوان یک عامل خطر در بدن شناخته شود. زمانی که اضافه وزن داشته باشید، سطح التهاب در بدن افزایش می‌یابد و در نهایت ممکن است منجر به درد مفصل شود.
  اگر کاهش وزن داشته باشید، چنین پاسخ‌های التهابی نیز کاهش خواهد یافت. بررسی‌هایی که در این مورد انجام گرفته بود، نشان داد التهاب در بدن افرادی که حدود 1 کیلوگرم وزن کم کرده‌اند، به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.
  تاثیر کاهش وزن بر تسکین زانو درد, دکتر امید شریفی

  مشکلاتی که با سندرم متابولیک مرتبط هستند

  محققان ارتباطی بین برخی از مشکلات و این سندرم پیدا کرده‌اند، که این موارد به شرح زیر است:

  • چاقی یا افزایش وزن
  • دیابت نوع ۲
  • بیماری قلبی و عروقی
  • و..

  همه این موارد مجوعه‌ای است که به عنوان سندرم متابولیک شناخته می‌شود. همه این مواردی که برای شما ذکر کردیم، می‌تواند در بدن منجر به سطح بالایی از التهاب شود و ممکن است همه آنها بر یکدیگر تاثیر بگذارند.
  برخی از شواهد مبنی بر این است، که آرتروز می‌تواند بخشی از سندرم متابولیک باشد. اگر یک رژیم غذایی مناسب برای کاهش وزن داشته باشید، خطر چنین بیماری‌ها را می‌توان کاهش داد.

  مشاهده مقاله
  عواملی که منجر به درد مچ دست می شود

  با کمک ورزش، کاهش وزن داشته باشید

  با توجه به این که رژیم غذایی برای کاهش وزن نکته بسیار مهمی است؛ اما ورزش گزینه دیگری است که می‌تواند در کاهش وزن موثر باشد و خطر ابتلا به استئوآرتریت را کاهش دهد. فعالیت‌های ورزشی که برای کاهش وزن به افراد توصیه می‌شود، شامل موارد زیر است:

  • پیاده‌روی
  • دوچرخه سواری
  • تمرینات تقویتی
  • انجام تمرینات در آب
  • تایچی
  • یوگا

  این موارد علاوه بر مناسب بودن برای کاهش وزن، می‌تواند قدرت بدنی و انعطاف‌پذیری را بهبود بخشد و در نهایت منجر به کاهش استرس شود. استرس یکی از مواردی است که می‌تواند باعث التهاب شود و زانو درد را بدتر کند.

  نکاتی برای کاهش وزن

  باید به مراحلی جهت کاهش وزن توجه داشته باشید:

  • سبزیجات را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
  • پس از مصرف غذا حتما پیاده‌روی کنید.
  • به جای استفاده از پله برقی یا آسانسور از پله استفاده کنید.
  • تا حد امکان وعده‌های غذایی خود را در منزل تهیه کنید.
  مشاهده مقاله
  مراقبت های بعد از جراحی زانو

  تاثیر کاهش وزن بر تسکین زانو درد, دکتر امید شریفی
  به دقایق پیاده‌روی توجه داشته باشید و چالشی برای خود ایجاد کنید تا تلاش بیشتری برای افزایش زمان پیاده‌روی و انجام تمرینات ورزشی داشته باشید.
  کلام آخر
  بین آرتروز و چاقی ارتباط مستقیمی وجود دارد. وزن بالای بدن می‌تواند فشار زیادی به زانوها وارد کند و در نهایت احتمال آسیب و درد نیز افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر این کاهش وزن می‌تواند به شما در مدیریت بخشی از سندرم متابولیک کمک کند.
  در نهایت می‌بایست در این باره با بهترین متخصص ارتوپدی در کرج مشورت داشته باشید تا تلاش کنید مقدار وزن اضافه را با راهکارهای صحیح کم کنید.

  تماس مطب کرج
  مسیریابی مطب کرج
  دریافت نوبت آنلاین
  تماس مطب فردیس
  مسیریابی مطب فردیس
  پیمایش به بالا