اطلاعاتی در رابطه با خار پاشنه

اطلاعاتی در رابطه با خار پاشنه, دکتر امید شریفی
فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  اطلاعاتی در رابطه با خار پاشنه

  قطعا همه شما با خار پاشنه آشنا هستید، این بیماری رایج به‌دلیل رسوب کلسیم، منجر به بیرون زدگی توده‌ای در زیر استخوان پاشنه پا می‌شود، این عارضه گاهی می‌تواند تا قوس پا گسترش یابد.
  برخی اوقات ممکن است افرادی دچار خار پاشنه باشند، اما متوجه آن نشوند. برخی دیگر درد بسیار زیادی را تجربه می‌کنند که می‌تواند به‌مرور نیز بدتر شود. در این حالت بیمار، علائمی مانند التهاب در پایین پا را شاهد خواهد بود.
  این نکته را در نظر داشته باشید که هر دردی که در کف پای خود احساس می‌کنید، لزوما به خار پاشنه مرتبط نیست و می‌تواند دلایل دیگری داشته باشد. در ادامه اطلاعات کاملی را در این خصوص در اختیار شما قرار خواهیم داد.
  اطلاعاتی در رابطه با خار پاشنه, دکتر امید شریفی

  آشنایی با علائم خار پاشنه

  خار پاشنه علائم مختلفی را به‌همراه دارد که به شرح زیر است:

  • درد
  • التهاب
  • تورم در پاشنه پا
  • احساس گرما هنگام لمس

  این علائم ممکن است تا قوس پا ادامه داشته باشد. همانطور که گفته شد در برخی از افراد هیچ علائمی وجود ندارد و متوجه این عارضه در پاشنه پای خود نخواهند شد. خارپاشنه تنها با عکسبرداری و آزمایشاتی از این قبیل قابل تشخیص و شناسایی است.

  چه عواملی منجر به خار پاشنه می‌شود؟

  این عارضه به‌دلیل کشیدگی طولانی‌مدت عضلات و رباط‌ها ایجاد می‌شود. در نهایت این فشار بیش از حد منجر به درد و مشکلاتی دیگر در پاشنه پا می‌شود. خار پاشنه با گذشت زمان پیشرفت می‌کند و بدتر می‌شود. در واقع این عارضه به‌صورت ناگهانی و پس از یک اتفاق ایجاد نمی‌شود.
  زمانی که به علائم اولیه این بیماری توجهی نشود و درمانی برای آن انجام نگیرد، این مشکل ایجاد می‌شود. فشارهای مکرر به‌دلیل راه رفتن، دویدن یا پریدن روی سطح سخت می‌تواند دلیل اصلی ایجاد خار پاشنه باشد. همچنین پوشیدن کفش نامناسب از دیگر مواردی است که منجر به خار پاشنه می‌شود. به‌طور کلی مواردی که باعث خارپاشنه می‌شود شامل موارد زیر است:

  • آرتروز
  • کبود شدن پاشنه پا ناشی از وارد شدن ضربه
  • اضافه وزن
  • کفش نامناسب
  • مشکلاتی هنگام راه رفتن
  • پوشیدن کفش فرسوده
  مشاهده مقاله
  علائم و درمان شکستگی کشکک زانو

  ورم کف پا با خار پاشنه چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

  با وجود اینکه این دو مورد رابطه و تاثیر مستقیمی بر یکدیگر دارند، اما متفاوت هستند. در واقع خار پاشنه یک برآمدگی استخوانی است که از پایین پاشنه و در امتداد فاشیای کف پا ایجاد می‌شود. اندازه خار پاشنه در هر فرد متفاوت است، اما در اغلب مواقع بیشتر از حدود یک الی یک و‌ نیم سانتی‌متر نخواهد بود.
  معمولا خار پاشنه علائم خاصی ندارد و در اغلب مواقع با عکسبرداری مشخص می‌شود. ورم کف پا یک حالت دردناک است و  هنگامی رخ می‌دهد که نیرویی غیر طبیعی مانند اضافه وزن یا پوشیدن کفش نامناسب باعث ایجاد چنین مشکلی می‌شود.
  همچنین نکته‌ای که در این خصوص وجود دارد این است که ورم کف پا معمولا خودبه‌خود بهبود می‌یابد، اما خار پاشنه برای همیشه باقی می‌ماند، مگر اینکه عمل جراحی برای بیمار انجام گیرد. خوشبختانه به‌ندرت نیاز به عمل جراحی است.
  اطلاعاتی در رابطه با خار پاشنه, دکتر امید شریفی

  مشاهده مقاله
  کورتون و پوکی استخوان

  خار پاشنه چگونه تشخیص داده می‌شود؟

  تشخیص خار پاشنه بدون مراجعه و معاینه پزشک قابل تشخیص نیست. به این جهت که خار پاشنه علائمی مشابه با دیگر مشکلات پاشنه پا دارد. برای تشخیص این بیماری باید به بهترین متخصص ارتوپدی در کرج مراجعه کنید تا بتوانند با استفاده از عکسبرداری‌ها این بیماری را تشخیص دهند.
  در واقع برجستگی در پاشنه بدون عکسبرداری قابل مشاهده نیست، به همین جهت زمانی که در پاشنه پا احساس درد و التهاب دارید، پزشک انجام عکسبرداری را به شما توصیه می‌کند. قبل از عکسبرداری، پزشک معاینات فیزیکی را برای بیمار انجام می‌دهد تا علائمی مانند قرمزی و التهاب را بیابد. گاهی ممکن است جهت بررسی دقیق‌تر از شما خواسته شود که بایستید و کمی راه بروید.

  درمان خارپاشنه

  در مرحله ابتدایی باید طی روز استراحت داشته باشید و تغییری در سبک زندگی خود ایجاد کنید. در ادامه انواع گزینه‌های درمانی را برای شما ذکر خواهیم کرد:

  کمپرس سرد

  کمپرس سرد تا ۱۵ دقیقه در قسمت مورد نظر به بی‌حس شدن و کاهش تورم کمک می‌کند و منجر به تسکین موقت می‌شود. این روش نسبت به استفاده از کمپرس آب گرم بهتر است؛ چراکه گرما برای دردهای مفصلی و عضلانی نتیجه بهتری را به‌همراه دارد.

  تزریق داروهای ضدالتهاب

  تزریق داروهای ضد التهاب به کاهش درد و التهاب پاشنه و قوس پا کمک می‌کند.

  مشاهده مقاله
  آرتروز شانه

  مصرف داروهای مسکن بدون نسخه

  درد حاد یا کوتاه‌مدت ممکن است با کمک داروهای مسکن بدون نسخه کاهش یابد. این داروها می‌تواند شامل استامینوفن، آسپرین یا ایبوپروفن باشد. اگر داروهایی مانند رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنید یا دچار مشکلات کبدی یا کلیوی هستید، قبل از مصرف داروهای مسکن با پزشک مشورت کنید.
  اطلاعاتی در رابطه با خار پاشنه, دکتر امید شریفی

  انجام تمرینات فیزیوتراپی و تمرینات کششی

  انجام برخی از تمرینات جهت جلوگیری از دردهای طولانی‌مدت به بیماران توصیه می‌شود. در وقع فیزیوتراپیست تمریناتی را به بیمار آموزش می‌دهد که می‌تواند در روند بهبودی موثر باشد.

  استراحت

  استراحت کردن علاوه بر اینکه به تسکین درد حاد کمک می‌کند، از بدتر شدن وضعیت فعلی جلوگیری خواهد کرد. پزشک به بیماران توصیه می‌کند تا زمانی که درد ایجاد شده ناشی از خار پاشنه بهبود نیافته است، به پای خود استراحت دهند و وزنی را به پای خود وارد نکنند.

  استفاده از کفش‌های ارتوتیک

  استفاده از اینگونه کفش‌ها به حفاظت از پاشنه و قوس کف پا کمک می‌کند و در نهایت تسکین درد را به‌همراه دارد. همچنین وجود کفی در کفش از ساییدگی جلوگیری می‌کند.

  جراحی خار پاشنه

  زمانی که درد خار پاشنه شدید و مداوم باشد پزشک ممکن است جراحی را به‌عنوان گزینه نهایی به بیمار توصیه کند. جراحی خار پاشنه علاوه بر این که درد را کاهش می‌دهد، منجر به افزایش تحرک پا خواهد شد.
  پزشک قبل از عمل جراحی، تصویربرداری و آزمایش جریان خون را توصیه می‌کند تا تشخیص دهید آیا شما کاندیدای مناسبی برای عمل هستید یا خیر.

  تماس مطب کرج
  مسیریابی مطب کرج
  دریافت نوبت آنلاین
  تماس مطب فردیس
  مسیریابی مطب فردیس
  پیمایش به بالا