علت صدا دادن مفصل شانه

علت صدا دادن مفصل شانه, دکتر امید شریفی
فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  علت صدا دادن مفصل شانه

  گاهی اوقات ممکن است هنگام حرکت دادن شانه صدای تق تق شانه خود را شنیده باشید، صدایی که از مفصل شانه به گوش می‌رسد اصطلاحا «کریپتوس» گفته می‌شود. در برخی از مواقع صدای مفصل شانه خطرناک نیست و مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما گاهی بسیار جدی است و نیاز به درمان توسط بهترین متخصص ارتوپدی در کرج خواهد بود.
  برخی از مواقع صدایی که در این قسمت از بدن وجود دارد، می‌تواند همراه با درد یا گرما باشد، وجود اینگونه علائم احتمال دارد نشان‌دهنده آسیب به شانه باشد.
  علت صدا دادن مفصل شانه, دکتر امید شریفی

  علت صدا دادن مفصل یا کریپتوس شانه چیست؟

  شانه شما به گونه‌ای است که با استفاده از یک مفصل توپی و سوکت کنار یکدیگر قرار گرفته و به‌هم متصل‌ شده است. استخوان بازو در زیر و داخل کتف و تیغه شانه قرار می‌گیرد و چهار عضله گرداننده شانه به آنها متصل می‌شود.
  لابروم، ساختار غضروفی دارد که در شانه قرار دارد و بازوی شما را در جای خود نگه می‌دارد. به‌طور کلی مفصل شانه به گونه‌ای است که منجر به تحرک بازوها می‌شود. گاهی ممکن است عوامل مختلفی منجر به آسیب آناتومی دامنه حرکتی مفصل شانه شود. در ادامه علل رایجی که منجر به صدا دادن مفصل شانه می‌شود را برای شما ذکر خواهیم کرد:

  مشاهده مقاله
  علت و درمان گردن درد

  بورسیت اسکاپولوتوراسیک

  کیسه‌های پر از مایع به نام بورسیت در مفصل شما وجود دارد که از شانه محافظت کرده و به حرکت مفصل کمک می‌کند. هنگامی که بورسیت ملتهب می‌شود، ممکن است احساس گرما یا سرما در شانه خود داشته باشید. در این مواقع هنگامی که می‌خواهید بازوی خود را به هر جهتی تکان دهید صدایی از مفصل شانه خود می‌شنوید.

  شکستگی کتف یا دنده

  شکستگی شانه می‌تواند به‌دلایل مختلفی از جمله تصادف هنگام رانندگی، ورزش‌های پربرخورد یا زمین خوردن رخ دهد. حتی پس از اینکه چنین مشکلی درمان می‌شود، گاهی ممکن است صدای ساییدگی در مفصل شانه شنیده شود که به‌عنوان یک عارضه جانبی دائمی است.
  هنگامی که استخوان‌های این قسمت پس از جدا شدن یا شکستگی به یکدیگر پیوند می‌خورند، ممکن است برجستگی‌هایی در امتداد تیغه‌های شانه یا دنده ایجاد شود. این برجستگی‌ها می‌تواند در معرض ساییده شدن باشند، به همین جهت گاهی صدایی از این قسمت از بدن شنیده می‌شود.
  علت صدا دادن مفصل شانه, دکتر امید شریفی

  پارگی لابروم

  غضروفی به نام لابروم که در شانه وجود دارد ممکن است به‌دلیل فعالیت بیش از حد، افزایش سن و آسیب، پاره شود که در اغلب مواقع بسیار دردناک است.
  در پی ‌‌آن زمانی که می‌خواهید فعالیتی در قسمت شانه خود انجام دهید، صدایی از شانه به گوش می‌خورد. در صورتی که علت صدا به‌دلیل پارگی لابروم باشد، علاوه بر صدا دادن مفصل شانه، احساس درد هنگام فعالیت وجود خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
  دلایل حقیقی قفل شدن زانو

  استئوکندروما

  احتمال دارد تومور خوش‌خیم استخوانی به نام «استئوکندروما» در شانه، کتف یا قفسه سینه وجود داشته باشد که منجر به صدایی در مفصل شانه هنگام بالا آوردن بازو می‌شود. معمولا هیچ علائمی جز این مورد در افراد وجود ندارد.

  تشکیل یک حفره یا فضای خالی

  گاهی اوقات ممکن است هنگام انجام تمرین یا فعالیت‌های دیگر به سرعت شانه‌های خود را حرکت دهید، در این مواقع از مفاصل شانه گاز آزاد می‌شود. این صداها می‌تواند مربوط به حفره ایجاد شده یا حباب‌های هوا در مفصل باشد.

  آرتروز

  غضروف‌هایی که در بین استخوان‌ها قرار دارد، از ساییدگی استخوان‌ها به یکدیگر جلوگیری می‌کند، با افزایش سن، زمانی که غضروف در این قسمت از بین برود یا تجزیه شود، صدای ترک خوردگی یا ترق ترق می‌تواند نشان‌دهنده آرتروز شانه باشد، در واقع به این معنی که استخوان‌های شانه با یکدیگر برخورد دارند. صدای ترک خوردگی، یکی از علائم اولیه آرتروز است.
  علت صدا دادن مفصل شانه, دکتر امید شریفی

  صدا دادن مفصل شانه همراه با درد

  کریپتوس یا صدا دادن مفصل شانه در اغلب مواقع همراه با درد نیست. حتی در مواقعی که تاندو‎ن‌ها همراه با استخوان با یکدیگر فعالیت می‌کنند، ممکن است منجر به صدا دادن شود، در واقع همیشه صدا دادن مفصل شانه به این معنی نیست که فردی دچار آسیب جدی است.
  در صورتی که صدای مفصل شانه همراه با درد باشد احتمال آسیب‌دیدگی در فرد وجود دارد. در این مواقع بیمار باید به پزشک مراجعه کند تا رسیدگی‌های لازم انجام گیرد. صدای مفصل در شانه می‌تواند به‌دلیل کشیدگی، پارگی یا شکستگی ایجاد شده باشد.
  در صورتی که درمان به‌موقعی انجام نگیرد، ممکن است سیستم و عملکرد این قسمت از بدن دچار اختلال شود و عملکرد تاندون‌ها و ماهیچه‌ها مختل شود. زمانی که این عارضه بهبود پیدا نکند منجر به بیماری به نام «شانه یخ زده» می‌شود که دامنه حرکات را محدود خواهد کرد.
  پزشک در این مواقع بسته به علت ایجاد چنین مشکلی، درمانی مناسب برای بیمار در نظر خواهد گرفت. گاهی ممکن است علت چنین مشکلی جدی نباشد و با راهکارهای ساده خانگی بهبود یابد. در صورتی که فردی با دارو درمانی و راهکارهای ساده خانگی بهبود نیافت،  احتمال دارد نیاز به درمان‌های جدی‌تر و حتی در مواقعی آرتروسکوپی شانه باشد.

  مشاهده مقاله
  سندرم تونل کارپال؛ علائم، پیشگیری و درمان
  تماس مطب کرج
  مسیریابی مطب کرج
  دریافت نوبت آنلاین
  تماس مطب فردیس
  مسیریابی مطب فردیس
  پیمایش به بالا