‌‌پیچ خوردگی زانو چه علائمی‌ دارد

‌‌پیچ خوردگی زانو چه علائمی‌ دارد, دکتر امید شریفی
فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  ‌‌پیچ خوردگی زانو چه علائمی‌ دارد

  منظور از پیچ خوردگی زانو، پارگی یا کشیده شدن رباط آن است، در واقع بافت‌هایی که استخوان‌ها را کنار یکدیگر نگه می‌دارند.
  اگر دچار پیچ خوردگی زانو شده‌اید، ساختارهای داخلی مفصل زانو که استخوان ران را به استخوان ساق پا متصل می‌کند، دچار آسیب دیدگی شده‌اند.
  پیچ خوردگی زانو مشکلی دردناک است و در طول زمان می‌تواند مشکلات دیگری از جمله آرتریت ایجاد کند. زانو چهار رباط اصلی دارد که در ادامه در خصوص هر یک از این موارد توضیح خواهیم داد.
  نوع پیچ خوردگی زانو با توجه به رباط خاصی که پاره یا دچار آسیب‌دیدگی شده است، مشخص می‌شود که این موارد به شرح زیر است:
  رباط صلیبی قدامی (ACL) و رباط صلیبی خلفی (PCL) باعث ثبات در برابر نیروهای وارد شده از عقب و جلو می‌شود. این دو به صورت X میان مفصل قرار گرفته‌اند.
  رباط جانبی (LCL) در امتداد قسمت خارجی زانو قرار گرفته است و به ثابت نگه داشتن آن در قسمت عرضی کمک می‌کند. رباط جانبی داخلی (MCL) در امتداد داخل زانو قرار دارد.
  بیشتر بخوانید: پارگی رباط صلیبی زانو

  پیچ خوردگی زانو چه علائمی‌ دارد؟

  بسته به اینکه کدام رباط در این عارضه درگیر شده است، ممکن است علائم مختلفی را تجربه کنید. در پیچ خوردن رباط ACL ممکن است هنگام آسیب‌دیدگی صدایی در پای خود بشنوید و احساس کنید که قادر به نگه داشتن زانو نیست.
  اگر پیچ خوردگی PCL داشته باشید، ممکن است پشت زانوی خود احساس درد داشته باشید و در صورتی که به زانو فشار بیاورید، ممکن است بدتر شود.
  در صورتی که پیچ خوردگی در قسمت‌هایی مانند LCL و MCL باشد، ممکن است اینگونه به نظر برسد که زانو به سمت مخالف قسمت آسیب‌دیده متمایل می‌شود و در قسمتی که آسیب‌دیدگی وجود دارد، حساس است.
  ‌‌پیچ خوردگی زانو چه علائمی‌ دارد, دکتر امید شریفی
  اکثر افرادی که دچار پیچ خوردگی زانو می‌شوند، حداقل برخی از این موارد را تجربه خواهند کرد:

  • تورم
  • ضعف
  • کج یا خم شدن
  • کبودی
  • حساسیت
  • درد
  • سفتی
  • اسپاسم عضلانی
  مشاهده مقاله
  تاثیر کلاژن بر استخوان ها

  علت پیچ خوردگی زانو چیست

  هر فعالیتی که زانوی شما از موقعیت خود خارج کند، می‌تواند منجر به پیچ خوردگی شود. ACL اغلب هنگام ورزش و فعالیت‌های دویدنی یا تماسی مانند فوتبال، بسکتبال یا ژیمناستیک به دلیل پریدن یا چرخش ناگهانی رخ می‌دهد.
  همچنین اگر زانوی خود را بیش از حد صاف کنید یا اگر چیزی به زانو و ساق پای شما برخورد کند، ممکن است چنین عارضه‌ای رخ دهد.
  PCL ممکن است در تصادف اتومبیل در اثر برخورد زانو با داشبورد یا در هر ورزش و فعالیتی که زانوی شما به حالت خم وجود دارد، دچار آسیب‌دیدگی شود.
  افتادن با شدت روی زانو می‌تواند باعث پیچ خوردگی PCL شود. اگر ضربه‌ای به داخل زانو وارد شود، LCL دچار پیچ خوردگی می‌شود که نسبت به انواع پیچ خوردگی‌ها شیوع کمتری دارد.
  مطالب مرتبط: ضرب دیدگی زانو
  پیچ خوردگی MCL معمولا به دلیل برخورد چیزی با پا از قسمت کناری یا هنگام زمین خوردن رخ می‌دهد.
  ‌‌پیچ خوردگی زانو چه علائمی‌ دارد, دکتر امید شریفی

  مشاهده مقاله
  زانو درد در بارداری

  نحوه تشخیص پیچ خوردگی زانو

  اگر زانوی شما دچار آسیب‌دیدگی شد، باید فورا به پزشک مراجعه کنید. اگر نمی‌توانید بایستید، احساس ناپایداری در زانوی خود دارید یا پا متورم و برآمده به نظر می‌رسد، بررسی به موقع آن بسیار مهم است.
  پزشک زانوی شما را مورد بررسی قرار می‌دهد، ورم و کبودی را بررسی می‌کند و همچنین در حین حرکت نیز بررسی خواهد کرد.
  علاوه بر معاینات فیزیکی، پزشک برای تشخیص دقیق آزمایشات تصویربرداری را نیز برای بیمار در نظر می‌گیرد. در اشعه ایکس مشخص می‌شود که آیا استخوان شکسته‌ای وجود دارد یا خیر.
  سایر روش‌های تصویربرداری به پزشک این امکان را می‌دهد تا ساختارهای مختلف و غیر استخوانی را نیز مورد بررسی قرار دهد که شامل رباط‌ها و بافت‌هایی است که از آن حمایت می‌کنند.

  پیچ خوردگی زانو چه درمانی دارد؟

  درمانی که پزشک برای شما در نظر می‌گیرد، به شدت آسیب‌دیدگی و اینکه چه قسمتی از زانو دچار آسیب‌دیدگی شده است، بستگی خواهد داشت.

  داروهای مسکن

  پزشک ممکن است مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن را توصیه کند. اگر درد شدید باشد، داروهای قوی‌تری برای بیمار تجویز می‌شود.

  استراحت دادن به زانو

  از هر فعالیتی که به زانوی شما فشار وارد می‌کند و ممکن است خطر آسیب‌دیدگی را بیشتر کند، باید خودداری شود، به طور مثال انجام برخی از فعالیت‌های ورزشی جز این دسته از موارد است.
  برای درمان آسیب های ورزشی باید به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.
  هنگام نشستن یا خوابیدن می‌توانید پای خود را روی بالش بگذارید تا بالاتر از قلب قرار گیرد و در نهایت منجر به کاهش تورم شود.

  مشاهده مقاله
  بهترین مدل خوابیدن برای رفع کمردرد

  استفاده از یخ

  یک کیسه یخ را روی زانو به مدت ۲۰ دقیقه هر چند ساعت یک‌ بار قرار دهید تا تورم کاهش یابد. استفاده از یخ به تسکین درد کمک می‌کند و می‌تواند هرگونه خونریزی داخل مفصل را متوقف کند.

  فشرده کردن زانو

  بانداژ کردن زانو می‌تواند به کاهش تورم کمک کند. این نکته را در نظر داشته باشید که نباید زانوی خود را محکم ببندید؛ زیرا، می‌تواند گردش خون را قطع کند.
  در صورتی که پس از بستن زانو درد بدتر یا بی حس شد یا ساق پا را متورم کرد، باید بانداژ را شل کنید.
  ‌‌پیچ خوردگی زانو چه علائمی‌ دارد, دکتر امید شریفی

  بی حرکتی

  پزشک برای کمک به تسریع روند بهبودی و محافظت از زانو ممکن است یک بریس به شما دهد. استفاده از بریس کمک می‌کند که از حرکت دادن یا کشش بیش از حد جلوگیری شود.
  تمرینات پیچ خوردگی زانو و فیزیوتراپی
  یک پزشک فیزیوتراپیست ممکن است بر اساس وسعت آسیب‌دیدگی تمرینات مناسبی را به شما توصیه کند:

  • تقویت قسمت ران پا
  • خم کردن زانوها
  • تمرینات کششی در ران و ساق پا
  • تمرینات وزنه بارداری
  • و…

  عمل جراحی

  در صورتی که رباط پاره شود، نیاز به جراحی خواهد داشت. طی این فرایند رباط پاره شده مجدد متصل می‌شود یا با تاندون سالم جایگزین خواهد شد.
  چندین هفته یا چندین ماه طول می‌کشد تا بتوانید فعالیت‌های روزمره را انجام دهید. برای کمک به تسریع روند بهبودی باید به فیزیوتراپی مراجعه کنید.

  تماس مطب کرج
  مسیریابی مطب کرج
  دریافت نوبت آنلاین
  تماس مطب فردیس
  مسیریابی مطب فردیس
  پیمایش به بالا