اطلاعاتی که باید در رابطه با پوکی استخوان بدانید

اطلاعاتی که باید در رابطه با پوکی استخوان بدانید, دکتر امید شریفی
فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  اطلاعاتی که باید در رابطه با پوکی استخوان بدانید

  بیماری‌های استخوانی متفاوتی وجود دارد، که پوکی استخوان یکی از موارد رایج است و در بسیاری از افراد وجود دارد. به‌طور طبیعی استخوان سالم مانند لانه زنبور دارای فضاهای کوچکی است.
  زمانی که پوکی استخوان ایجاد می‌شود، اندازه این فضاها افزایش پیدا می‌کند و منجر به از بین رفتن قدرت و تراکم استخوان خواهد شد. علاوه بر این، قسمت بیرونی استخوان نیز ضعیف و نازک می‌شود. در صورتی که چنین عارضه‌ای ایجاد شود، می‌تواند مشکلات زیادی را به‌همراه داشته باشد.
  در ادامه در خصوص مواردی همچون درمان و عوامل موثر در ایجاد پوکی استخوان توضیحات بیشتری در اختیار شما قرار خواهیم داد.
  اطلاعاتی که باید در رابطه با پوکی استخوان بدانید, دکتر امید شریفی

  پوکی استخوان در چه سنی ایجاد می‌شود؟

  این عارضه می‌تواند در هر سنی ایجاد شود، در واقع نمی‌توان گفت که محدودیت سنی در آن وجود دارد. اما آمارها نشان می‌دهد که در خانم‌های مسن بیشتر از سایر افراد مشاهده می‌شود.

  علائم پوکی استخوان

  افراد مبتلا به پوکی استخوان، زمانی که در حال فعالیت‌های عادی و روزانه مانند راه رفتن یا ایستادن هستند، بیشتر در معرض شکستگی استخوان قرار می‌گیرند. بیشترین احتمال آسیب‌دیدگی در بسیاری از استخوان‌های بدن از جمله دنده‌ها، لگن، استخوان‌های مچ و ستون فقرات وجود دارد.
  مراحل اولیه پوکی استخوان هیچ علائم مهم و هشداردهنده‌ای ایجاد نمی‌کند. در اغلب مواقع بیماران تا زمانی که دچار شکستگی نشوند، متوجه این بیماری نخواهند شد. به‌طور کلی برخی از علائم در خصوص این بیماری وجود دارد که به شرح زیر است:

  • ناخن‌های ضعیف و شکننده
  • عقب رفتن لثه‌ها
  • کاهش توانایی
  مشاهده مقاله
  دررفتگی کشکک زانو

  اگر علائم ندارید، اما سابقه خانوادگی پوکی استخوان دارید، با بهترین متخصص ارتوپدی در کرج در میان بگذارید تا خطر احتمال این بیماری را تا حد امکان کاهش دهد.

  پوکی استخوان شدید

  زمانی که پوکی استخوان در مراحل اولیه درمان نشود، این عارضه بدتر خواهد شد. با نازک و ضعیف شدن استخوان‌ها خطر شکستگی افزایش پیدا می‌کند. علائم نوع شدید این بیماری می‌تواند شکستگی در اثر زمین خوردن، حتی عطسه یا سرفه شدید باشد.
  شکستگی‌ها نیز می‌تواند در قسمت‌هایی مانند کمر یا گردن ایجاد شود. کمر یا گردن درد و کاهش قد، می‌تواند به‌دلیل شکستگی در مهره‌های گردن یا کمر ایجاد شده باشد، در واقع استخوان‌ها در این قسمت به‌قدری ضعیف هستند که تحت فشار طبیعی استخوان‌ها می‌شکنند.
  اگر به‌دلیل پوکی استخوان دچار شکستگی شده باشید، مدت‌زمان بهبودی به عوامل مختلفی همچون شکستگی، شدت پوکی استخوان، سن و سابقه بیماری شما بستگی دارد.
  اطلاعاتی که باید در رابطه با پوکی استخوان بدانید, دکتر امید شریفی

  عواملی که منجر به پوکی استخوان می‌شود

  علل احتمالی که در خصوص ایجاد این عارضه وجود دارد، می‌تواند مربوط به پرکاری تیروئید باشد. همچنین مصرف برخی از داروهای خاص نیز تاثیرگذار هستند، این داروها می‌تواند شامل کورتیکو استروئیدهای خوراکی یا تزریقی به‌صورت طولانی مدت باشد، مانند مصرف پردنیزون یا کورتیزون.

  مشاهده مقاله
  منظور از روماتیسم مفصلی چیست؟

  عوامل خطرساز در ایجاد پوکی استخوان

  عوامل مختلفی می‌تواند در ایجاد بیماری نقش داشته باشد، که در ادامه برای شما ذکر خواهیم کرد:

  سن

  سن، یکی از مواردی است که می‌تواند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد. به‌طور مثال زمانی که در سن ۳۰ سالگی قسمت‌های مختلف از بدن شما دچار شکستگی شود، بدن توانایی بیشتر برای ترمیم و جایگزین استخوان شکسته را دارد.

  یائسگی

  یائسگی در خانم‌ها از دیگر عوامل خطرساز در ایجاد پوکی استخوان است، که در زنان ۴۵ تا ۵۵ سال مشاهده می‌شود. به‌دلیل تغییرات هورمونی که در این دوره ایجاد می‌شود، منجر به از بین رفتن سریع استخوان خواهد شد.
  مردان نیز در این سن بیشتر دچار این عارضه می‌شوند؛ اما سرعت پوکی استخوان در آنها با سرعت کمتری در حال پیشرفت است. از سنین ۶۵ تا ۷۰ سالگی هم خانم‌ها و هم آقایان با سرعت یکسانی دچار پوکی استخوان و پیشرفت این بیماری می‌شوند.

  سایر عوامل دیگر در ایجاد پوکی استخوان

  • جنسیت (خانم‌ها)
  • داشتن سابقه خانوادگی
  • تغذیه نامناسب
  • بی‌تحرکی
  • کمبود وزن
  • مصرف سیگار

  برخی از عوامل مانند تغذیه و کم تحرکی را می‌توانید تا حد زیادی کنترل کنید. به‌طور مثال می‌توانید یک رژیم غذایی مناسبی برای خود در نظر داشته باشید و یک برنامه غذایی ورزشی روزانه برای خود در نظر بگیرد. اما برخی از عوامل مانند سن و جنسیت را نمی‌توان کنترل کرد.
  برای درمان آسیب های ورزشی نیز می‌توانید به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.
  اطلاعاتی که باید در رابطه با پوکی استخوان بدانید, دکتر امید شریفی

  مشاهده مقاله
  تنوسینوویت دکرون؛ التهاب تاندون در دست

  درمان پوکی استخوان

  زمانی که به پزشک مراجعه می‌کنید ابتدا انجام آزمایش‌هایی را از شما درخواست دارد و سپس در صورت ابتلا به این بیماری یک برنامه درمانی خوبی برای شما در نظر می‌گیرد. در اغلب مواقع با تغییر سبک زندگی و تجویز دارو این مشکل تا حدی درمان می‌شود.
  این تغییرات در سبک زندگی می‌تواند شامل افزایش دریافت کلسیم، ویتامین D و همچنین انجام تمرینات ورزشی مختص شما باشد. هیچ درمان قطعی برای پوکی استخوان وجود ندارد، اما شروع روند درمان به محافظت و تقویت استخوان‌ها کمک می‌کند.
  در واقع روند تجزیه و پوکی استخوان به مراتب کمتر می‌شود و برخی از روش‌های درمانی می‌تواند به رشد استخوان کمک کند.
  در نتیجه، بهتر است زمانی که متوجه علائم این بیماری می‌شوید به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید تا علت اصلی را شناسایی کند. متخصص ارتوپد علاوه بر درمان پوکی استخوان قادر است بسیاری از مشکلات دیگر را از قبیل درمان آسیب های ورزشی، آرتروسکوپی شانه، آرتروسکوپی زانو و .. را انجام دهد.

  تماس مطب کرج
  مسیریابی مطب کرج
  دریافت نوبت آنلاین
  تماس مطب فردیس
  مسیریابی مطب فردیس
  پیمایش به بالا