روش جراحی پارگی رباط مچ پا

روش جراحی پارگی رباط مچ پا, دکتر امید شریفی
فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  روش جراحی پارگی رباط مچ پا

  آناتومی مچ پا

  در این بخش پیش از آنکه به عمل جراحی آرتروسکوپی مچ پا بپردازیم کمی درباره آناتومی مچ پا صحبت می کنیم، مفصل مچ پا یکی از پایدارترین مفصل های موجود در بدن ما می باشد، این مفصل در محل اتصال ساق پا قرار گرفته است، جالب است بدانید زمانی که ما راه می رویم نیرویی تقریبا ۱.۵ برابر وزن واقعی ما به مچ پا وارد می شود و زمانی که ما می دویم نیرویی برابر با ۸ برابر وزن ما به مچ پای ما وارد می شود.

  مچ پای ما از کنار هم قرار گرفتن ۴ استخوان در کنار یکدیگر ساخته شده است، در بالای آن استخوان درشت نی (تیبیا) و استخوان نازک نی (فیبولا) قرار گرفته اند، بین این دو مفصل یک مفصل دیگر وجود دارد که با نام تیبیوفیبولار تحتانی شناخته می شود. از کنار هم قرار گرفتن ۲ مفصل تیبیا و فیبولا در مچ پا یک فرورفتگی ایجاد می شود که در بالای آن استخوان تیبیا و در دوطرف آن قوزک های داخلی و خارجی قرار گرفته است. در داخل این فرورفتگی تالوس Talus یا قاپ وجود دارد که اصولا با نام مفصل Talocrural یا مفصل انکل Ankle joint و یا مورتیس Mortiseشناخته می شود.

  مشاهده مقاله
  علت سفتی زانو چیست

  رباط ها در واقع باند های بسیار محکمی هستند و وظیفه آنها وصل کردن استخوان ها به هم می باشد، رباط های جانبی این قسمت شامل سه رباط تالو فیبولار جلویی، تالو فیبولار عقبی و کلکنئو فیبولارمی شوند، اما میتوان گفت پیچ خوردگی یا آسیب دیدگی مچ پا، اصولا شامل دو رباط تالو فیبولار جلویی و کلکنئو فیبولار می شود.

  تماس مطب کرج
  مسیریابی مطب کرج
  دریافت نوبت آنلاین
  تماس مطب فردیس
  مسیریابی مطب فردیس
  پیمایش به بالا